[2018] XI Jarmark – podsumowanie i fotorelacja

XI Jarmark należy już do przeszłości. Dwa pełne dni, koncerty, odkrywanie Starówki, Festiwal Sztuki Ludowej oraz kilkudziesięciu wystawców – tak najkrócej można opisać to co wydarzyło się na konińskiej Starówce w sierpniowy weekend 2018 roku.

Na zakończenie pozwolę sobie zacytować tekst p. Wandy Gruszczyńskiej, która w wyśmienity sposób przedstawiła istotne elementy XI Jarmarku św. Bartłomieja w Koninie:


W najstarszej konińskiej parafii czyli we farze świętowany był 26 sierpnia 2018 r. odpust św. Bartłomieja, patrona tego kościoła, rzemieślników i górników. Sumę odpustową odprawił i homilię wygłosił ks. doktorant Piotr Ochotny. Po mszy odbyła się uroczysta procesja wokół świątyni z udziałem cechu rzemieślników.

Podczas XI Jarmarku św. Bartłomieja i w sobotę, i w niedzielę organizatorzy przewidzieli akcenty konińskie. Odbyły się dwie przechadzki po mieście z prezesem Towarzystwa Przyjaciół Konina Piotrem Rybczyńskim. Uczestnicy odwiedzili m. in. rzadko udostępniane pomieszczenia ratusza przy ulicy Wiosny Ludów 6. Dwa spacerki z przewodnikiem PTTK również cieszyły się wysoką frekwencją. Na trasach nie zabrakło odwiedzin w farze, przy Słupie Konińskim czy opowieści o wielokulturowym Koninie.

Komplet informacji o mieście i okolicy zapewniła obsługa stoiska Centrum Informacji Turystycznej LOT Marina, gdzie kilkadziesiąt rodzin skorzystało z gry rodzinnej na stulecie odzyskania niepodległości. Upominki dla uczestników gry zapewnił organizator Jarmarku Mateusz Cieślak i PTTK Oddział w Koninie. Popularno-naukowym akcentem XI Jarmarku był wykład pt. „Konin axis Mundi czyli Konin na Osi Świata”. Jerzy Łojko z Pracowni Edukacji Elektronicznej im. Jana Zemełki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie na podstawie dokumentów udostępnionych w bibliotekach cyfrowych omówił wybitnych mieszkańców Konina, którzy wpływali na losy kraju i Europy od średniowiecza. Także Centrum Informacji Miejskiej przy Bulwarze Nadwarciańskim pracowało pełną parą, informując gości Jarmarku i Festiwalu o walorach naszego grodu.

Tekst: Wanda Gruszczyńska TPK, PTTK

Zdjęcia: Mateusz Cieślak, Wanda Gruszczyńska, Zbigniew Szczypkowski


One thought on “[2018] XI Jarmark – podsumowanie i fotorelacja

  1. Stefan

    Z wielką niecierpliwością czekam na przyjazd do Konina na XII Jarmark sw Bartłomieja 24 sierpnia 2019 po raz pierwszy jako wystawca.Zdjecia z Jarmarków poprzednich lat wygladają zachecająco.Chociaż mam do Konina 300 km chetnie przyjade bo to cos nowego, mam nadzieje udanego.Bede mial fajną oferte wielu starych map dawnych ziem polskich i innych ,zabytkowych ksiazek o różnorodnej tematyce , literatury militarnej, grafiki itp.Organizator Pan Mateusz tez jest bardzo miły i pomocny – licze wiec iz impreza bedzie udana.Oby tylko dopisala pogoda bo to bardzo ważny czynnik przy imprezach plenerowych.Zapraszam na moje stoisko – Swiata którego juz nie ma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *